fbpx

Komunikacja miejska w Barcelonie

0 komentarzy Lokalizacja: 3 minut czytania 64 wyświetleń
Ostatnia aktualizacja
Przed przylotem do Barcelony nie czytaliśmy dużo o tym, jak działa komunikacja miejska w Barcelonie. Słyszeliśmy jedynie o bilecie T-10 oraz o tym, że ma go prawie każdy. Co dalej? Jak dojechać w wybrane miejsce? Jakie są zasady korzystania z komunikacji miejskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania są bardzo proste, ponieważ Stolica Katalonii jest świetnie rozwiniętym i skomunikowanym miastem. Mimo, że barcelońskie metro zostało zbudowane w 1920 roku i odbiega jakością od np. MRT w Singapurze jest dobrze oznakowane i intuicyjne.

Barcelona to nie tylko metro. W mieście sprawnie działają również autobusy i tramwaje, czyli system transportu zbiorowego, którym zarządza TMB (Transports Metropolitans de Barcelona). Szczegóły dotyczące komunikacji miejskiej znajdują się na oficjalnej stronie spółki.

Region jest oczywiście podzielony na strefy, lecz Barcelona (miasto) znajduje się w pierwszej i jeśli poruszamy się w jej obrębie oraz zwiedzamy najpopularniejsze atrakcje Barcelony nie musimy martwić się o wjazd do drugiej strefy.

Lecz zacznijmy od początku.

Bilety

🎟️ W Barcelonie mamy do wyboru kilka ogromną ilość biletów a nasza podróż może trwać maksymalnie 75 minut

Bilet jednorazowy (bitllet senzill)

🎫 Uprawnia nas do pojedynczego przejazdu wybranym środkiem transportu, na który zakupiliśmy bilet.

Pojedynczy bilet autobusowy

🎫 Umożliwia przejazd tylko i wyłącznie autobusem. Nie są możliwe przesiadki.

Cena: €2.40

Pojedynczy bilet

🎫 Umożliwia jeden przejazd autobusem, metrem (za wyłączeniem stacji metra lini L9 Sud przy terminalu T1 oraz T2) lub kolejką szynową funicular na wzgórze Montjuïc. Nie są możliwe przesiadki.

Cena: €2.40

Bilet na określoną liczbę przejazdów

🎫 Tutaj robi się jeszcze ciekawiej. Od 2020 roku do dyspozycji mamy bilety T-casual, T-familiar, T-grup, T-dia oraz wiele innych. Bilety T-10, T-50 oraz T-70 nie są już dostępne w sprzedaży.

Stary bilet T-10
T-casual

🎫 Umożliwia do 10 przejazdów w całym systemie transportu zbiorowego we wszystkich strefach. W przypadku kart jednostrefowych pasażerowie mają 75 minut podróży, podczas której mogą zmienić środek transportu. W przypadku przesiadki w strefach od 2-6, czas jest wydłużany o 15 minut dla każdej strefy. Nie dotyczy stacji metra Aeroport T1 i Aeroport T2 na linii L9 Sud. Karty może używać tylko jedna osoba.

Cena: €11.35 (1 strefa)

  • 2 strefy: 22,40 €
  • 3 strefy: 30,50 €
  • 4 strefy: 39,20 €
  • 5 stref: 45,05 €
  • 6 stref: 47,90 €

T-casual to karta podróżna podobna do T-10. T-10 będzie sprzedawany do 31 grudnia 2019 r. I będzie można go używać do 29 lutego 2020 r.

T-familiar

🎫 Wieloosobowa karta podróżna umożliwiająca 8 przejazdów w ciągu 30 kolejnych dni od pierwszego skasowania. W przypadku kart jednostrefowych pasażerowie mają 75 minut między pierwszą a ostatnią weryfikacją przy zmianie linii lub środka transportu. Czas ten wzrasta o 15 minut dla każdej strefy. Nie dotyczy stacji metra Aeroport T1 i Aeroport T2 na linii L9 Sud.

Cena: €10.00 (1 strefa)

T-casual to karta podróżna podobna do T-10. T-10 będzie sprzedawany do 31 grudnia 2019 r. I będzie można go używać do 29 lutego 2020 r.

T-grup

🎫 Wieloosobowa karta podróżna umożliwiająca 70 przejazdów w ciągu 30 kolejnych dni od pierwszego skasowania. W przypadku kart jednostrefowych pasażerowie mają 75 minut między pierwszą a ostatnią weryfikacją przy zmianie linii lub środka transportu. Czas ten wzrasta o 15 minut dla każdej strefy. Nie dotyczy stacji metra Aeroport T1 i Aeroport T2 na linii L9 Sud.

Cena: €79.45 (1 strefa)

T-grup to karta podróżna podobna do T-70/30. T-70/30 będzie sprzedawany do 31 grudnia 2019 r. I będzie można go używać do 29 lutego lub do wygaśnięcia karty, jeśli wcześniej.

Bilet okresowy

🎫 W Barcelonie większość biletów okresowych przeznaczonych jest wyłącznie dla mieszkańców.

T-dia

🎫 Karta umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów. Bilet jest ważny 24 godziny (1 dzień) od momentu skasowania. W tej opcji mamy dostępną jedną podróż w obie strony do lub ze stacji metra Aeroport T1 i Aeroport T2 linią L9 Sud. Karty może używać tylko jedna osoba.

Cena: €10.50 (1 strefa)

Bilet lotniskowe

Pojedynczy bilet (Airport ticket)

🎫 Upoważnia nas do jednego przejazdu linią L9 Sud ze stacji metra przy terminalach T1 oraz T2 a następnie wyłącznie innymi stacjami metra.

Cena: €5.15

Karty Hola Barcelona

🎫 Dzięki karcie turystycznej Hola Barcelona masz nieograniczony dostęp do transportu publicznego: metra i autobusów miejskich TMB i FGC, tramwajów, pociągów z lotniska w Barcelonie i pociągów podmiejskich Renfe w strefie 1. Dostępne są karty 48-, 96- lub 120-godzinne.

Kartę turystyczną Hola Barcelona najlepiej zamówić przez internet na stronie głównej operatora.

W cenę karty turystycznej Hola Barcelona wliczona jest opłata lotniskowa, zatem można z niej skorzystać podróżując metrem z lotniska do Barcelony, czego nie można zrobić posiadając karty T-Casual czy T-Familar.

Jak kupić kartę turystyczną Hola Barcelona?
  • przez internet

Wkrótce po dokonaniu rezerwacji Twój bilet elektroniczny zostanie wysłany na adres e-mail. Wydrukuj go i przywieź ze sobą do Barcelony.

Bilet elektroniczny można wymienić na kartę turystyczną Hola Barcelona na każdej stacji metra lub w jednym z trzech biur informacji turystycznej Turisme de Barcelona:

– Placa de Catalunya: Pl. Catalunya, 17-S, centrum Barcelony
Biuro czynne jest codziennie w godz. 8:30 – 20:30

– Placa de Sant Jaume, parter ratusza miejskiego w Barcelonie
Biuro czynne jest poniedziałku do piątku w godz. 8:30 – 23:00
W soboty w godz. 9.00-19.00
W niedzielę i święta państwowe w godz. 9.00-2.00

– Lotnisko Barcelona-El Prat, hala przylotów: terminal 1 lub terminal 2B
Biuro czynne codziennie w godz. 8:30 – 20:30

  • na miejscu

Kartę można zakupić w kasach TMB oraz automatach.

Jak długo jest ważna moja karta?

W zależności od wybranej opcji, karta turystyczna Hola Barcelona jest ważna przez 48, ,72, 96 lub 120 godzin.

Dodatkowe informacje

Autobusy nocne (NitBus) nie są wliczone w cenę.

Dla dorosłych (4+)

Dla dzieci (0-3): bezpłatna

Inne bilety

T-aire

🎫 Bilet wieloosobowy na dwie podróże. Obowiązuje dla wszystkich rodzajów transportu zgodnie z podróżowanymi strefami (maksymalnie sześć stref). Powinien być użyty w dniu pierwszego skasowania.

Można go kupić i użyć tylko w dniach ograniczenia ruchu drogowego z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Cena: €2.05

Gdzie kupić bilety?

🎫 Każdy rodzaj biletu można kupić na dowolnej stacji metra. Interfejs jest intuicyjny i nie ma z tym najmniejszego problemu. W większości można płacić kartą.

Komunikacja miejska w Barcelonie
Komunikacja miejska w Barcelonie
OPEN GALLERY

Jak sprawdzić ilość wykorzystanych przejazdów?

🎫 Na tylnej stronie naszych biletów wraz z każdym kolejnym przejazdem drukują się kody cyfrowe. Ostatnie dwie cyfry zawsze oznaczają ilość wykorzystanych przejazdów.

Strefy w Barcelonie

🎟️ Miasto dzieli się na 6 stref, lecz większość turystów nie wychodzi poza pierwszą strefę.

Dojazd z lotniska El Prat do centrum

Najszybciej

⏩ Taksówka. Lotnisko leży jest w mieście El Prat de Llobregat, około 10 kilometrów do centrum Barcelony. Koszt przejazdu to około 30-40 euro.

Najtaniej

💰 Komunikacja miejska.

 

Pozdrawiamy
signature

Zapisz się do newslettera i otrzymuj wpisy, poradniki i ebooki na maila!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Brak komentarzy.

Poprzednie
7 dni w Barcelonie, stolicy Katalonii
Komunikacja miejska w Barcelonie