fbpx

Komunikacja miejska w Pradze

0 komentarzy Lokalizacja: 3 minut czytania 200 wyświetleń
Ostatnia aktualizacja
Komunikacja miejska w Pradze jest dobrze rozbudowana, a dotrzeć do centrum Czech możemy na wiele różnych sposobów. Samolotem, pociągiem, autobusem lub samochodem. To, jaką formę transportu wybierzemy, może zależeć od wielu czynników, takich jak budżet, nasza obecna lokalizacja czy częstotliwość połączeń.

🇨🇿 My do Pragi dojechaliśmy pociągiem PKP z Katowic. Nasz hostel znajdował się zaledwie kilkaset metrów od dworca, więc z komunikacji miejskiej skorzystaliśmy dopiero później.

Komunikacja miejska

Bilety

Jakie wybrać?

🎫 Zanim wsiądziemy do komunikacji miejskiej, polecamy zaopatrzyć się w bilet. Kara za przejazd bez ważnego biletu to koszt 1500 Kč lub 800 Kč, jeśli zapłacimy na miejscu. Do wyboru mamy bilety czasowe i okresowe oraz normalne i ulgowe.

Rodzaj biletuNormalnyUlgowy
30-minutowy 24 Kč 12 Kč
90-minutowy 32 Kč 16 Kč
1-dniowy 110 Kč 55 Kč
3-dniowy 310 Kč
30-dniowy 550 Kč

W centrum Pragi obowiązuje podział na strefy („zones”) o nazwie P, 0 oraz B. Jeśli podróżujemy tylko po centrum, nie musimy się tym przejmować. Inne stawki mogą obowiązywać dopiero wtedy, gdy wyjedziemy za miasto.

Praga-Zones-600x600
rachunek-za-bilet-w-Pradze-600x426
Otwórz galerię

O tym pamiętaj:

  • na wszystkie środki komunikacji miejskiej obowiązuje ten sam bilet
  • uczniowie i studenci szkół innych niż czeskie nie posiadają ulgi na przejazdy
  • na każdym bilecie mamy nieograniczoną ilość przejazdów w trakcie trwania ważności biletu
  • dzieci do ukończonego 5 roku życia jeżdżą za darmo
  • bilety jedno-, oraz trzydniowe są ważne odpowiednio przez 24h oraz 72h od momentu skasowania
  • bilety kasujemy tylko raz podczas pierwszego przejazdu (przesiadając się nie musimy kasować biletu ponownie)
Gdzie kupić?

🎫 W Pradze bardzo dobrze funkcjonują biletomaty. Te żółte budki, w których możemy zakupić bilet są bardzo czytelne i przejrzyste, więc kupno biletu jest proste i zajmuje chwilę. We wszystkich biletomatach możemy płacić monetami, w większości także banknotami a w wielu kartą płatniczą zbliżeniową.

Bez trudu za bilet zapłacimy również kartą Revolut. Urządzenia znajdują się na wielu przystankach, dworcach kolejowych, na wszystkich stacjach metra oraz lotnisku. Ponadto, bilety można zakupić również w kioskach, lecz wówczas jedyną formą płatności jest gotówka. Pełna lista biletomatów znajduje się tutaj.

Aplikacja PID Lítačka

📱 Co ciekawe, najwygodniejszą formą zakupu biletu była dla nas aplikacja mobilna PID Lítačka. W aplikacji możemy sprawdzić rozkład jazdy, kupić bilet na konkretny przejazd oraz uruchomić go w dowolnym momencie.

Autobus

🚌 Najlepszy środek transportu dla tych, którzy nocują na obrzeżach Pragi. Autobusy posiadają własny dzienny i nocny rozkład jazdy, często zatrzymują się obok metra oraz kursują na lotnisko.

Metro

🚇 Komunikacja w Pradze to przede wszystkim metro. Najszybszy środek lokomocji w stolicy Czech.

Praskie metro składa się z trzech linii. Zielonej (linia A), żółtej (linia B) oraz czerwonej (linia C). Pociągi kursują dziennie od godziny 5 rano do północy, w odstępach około 2-3 minut w godzinach szczytu.

Prague_metro_plan_2015
01_metro_orientation_plan-1600x1921
Otwórz galerię

Tramwaj

🚋 Najlepszy sposób na poruszanie się po centrum oraz na krótkich trasach.

Tramwaje-i-metro-w-Pradze
Otwórz galerię

Kolejka linowa

🚎 Komunikacja miejska w Pradze to również kolejka linowa. Cena za wjazd na wzgórze Petrin jest taka sama jak za zwykły bilet. Jeśli posiadamy bilet okresowy, kolejkę mamy bezpłatną. Dotarcie na szczyt zajmuje kilka minut, a wjazd oferuje nam jeden z piękniejszych widoków na miasto.

Wynajem roweru

🚴‍♂️ Pragę przemierzać można również na rowerach freebike! Wystarczy pobrać aplikację na smartfona, wykonać podane instrukcje i jedziemy. Usługa jest płatna, na stronie internetowej podany jest szczegółowy cennik.

IMG_20190502_180650-e1567352152189
IMG_20190502_180719-e1567352141464
Otwórz galerię

Wynajem samochodu

🚗 Rozwiązanie rzadziej wybieranie przez turystów z Polski. Praktycznie wszędzie dostaniemy się transportem publicznym w związku z tym wynajem samochodu nie jest konieczny.

Uber

🚖 Popularny, jest wiele kierowców, krótki czas oczekiwania. Polecamy korzystanie z Ubera w Pradze, mimo że nasz kierowca wiózł nas na lotnisko z prędkością ponad 140km/h.

Taxi

🚖 Taksówki w Pradze obsługiwane są przez prywatne firmy, które konkurują pomiędzy sobą dość mocno.
Wg przepisów wydanych przez Urząd Miasta Praga taksówka powinna posiadać zamocowanego na dachu pojazdu koguta z napisem TAXI oraz być oznaczona na przednich drzwiach naklejką zawierającą następujące dane:

  • nr ewidencyjny pojazdu
  • nazwą firmy
  • stawkę za km oraz stawkę za postój
  • stawkę za „wejście do pojazdu

Kierowca po skończonej jeździe powinien wydać z taksometru paragon, który powinien zawierać powyższe dane oraz być zgodny z cennikiem na drzwiach samochodu. Należy więc uważać szczególnie na taksówki wyglądające podejrzanie.
Najlepiej taksówki zamawiać poprzez dyspozytora, bądź w recepcji hotelu.[1]

IMG_20190503_121719-e1567352113296
Otwórz galerię

Źródła

http://www.praga.infoczechy.pl/praga,14,Komunikacja_miejska_taksowki
Pozdrawiamy
signature

Zapisz się do newslettera i otrzymuj wpisy, poradniki i ebooki na maila!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Brak komentarzy.

Poprzednie
Plaże na Phuket szlakiem zachodniego wybrzeża
Komunikacja miejska w Pradze