W trakcie naszej podróży po Azji nie mogliśmy nie skorzystać z okazji, by zobaczyć słynny most na rzece Kwai. Przez wiele lat most na rzece Kwai znaliśmy jedynie z kultowego filmu z roku 1957 oraz różnych historii. Czy jednak opowieści wystarczą by poznać historię tego miejsca? Niestety nie. Kolej Birmańską oraz most na rzece Kwai z pewnością trzeba zobaczyć na żywo.
Wycieczka z Bangoku
Pierwszy przystanek zrobiliśmy około 2 kilometry przed Kanchanaburi, w Nakhon Pa-thom. Znajdowała się tam baza, przez którą przechodzili jeńcy w drodze z obozów rozrzuconych wzdłuż kolei oraz największy szpital w historii II Wojny Światowej, dedykowany jeńcom. Według zapisków, mogło przebywać w nim nawet do 8 tysięcy pacjentów jednocześnie.
W Kanchanaburi wsiedliśmy do słynnej Kolei Śmierci.
Kolej Birmańska
Do wyboru mamy 3 klasy. Trzecia – najgorsza, lecz najtańsza – oferująca jedynie miejsca stojące; druga – droższa, lecz oferująca miejsca siedzące oraz pierwsza – najdroższa. W pierwszej klasie, w przeciwieństwie do drugiej, otrzymuje się butelkę wody. 🙂
Cmentarz Wojenny Kanchanaburi
Na cmentarzu znajduje się m.in.:
- 3585 nagrobków zmarłych Brytyjczyków
- 1896 nagrobków zmarłych Holendrów
- 1362 nagrobków zmarłych Australijczyków
- 12 nagrobków zmarłych członków hinduskiej armii
- 2 nagrobki zmarłych Nowozelandczyków
- 2 nagrobki zmarlych Duńczyków
- 8 nagrobków zmarłych Kanadyjczyków
Historia
Budowa mostu
Japończycy chcieli, aby kolej została ukończona tak szybko, jak to możliwe. Budowa była niezwykle trudna, trasa przecinała gęstą dżunglę rojącą się od komarów i innych owadów tropikalnych.
Warunki pracy
Najgorsze okresy pracy na przełęczy Hellfire stały się znane pod nazwą “speedo”, ze względu na błędnie wykrzyczany rozkaz (speed – przyp. red.) przez japońskich strażników i inżynierów do ich anglojęzycznych więźniów. Desperacja przełożonych by skończyć budowę na czas sprawiała, że wielu mężczyzn wykonywało pracę samymi rękami bez użycia maszyn, a ich czas pracy oscylował w granicach 62 godzin w ciągu trzech dni.
Dzienny przydział żywności obejmował zazwyczaj małe porcje gotowanego ryżu i zepsutego mięsa oraz ryby. Racje żywnościowe były rutynowo zanieczyszczane odchodami. Ponadto brakowało również wody pitnej. Czerwonka i biegunka z pewnością były odpowiedzialne za ponad jedną trzecią wszystkich zgonów przy budowie kolei. Inne choroby obejmowały cholerę, malarię i wrzody.