Agata & Rafał at entireworldtravel

Poruszanie się po Phuket. Skuter, auto a może komunikacja miejska?

Poruszanie się po Phuket nie należy do najprostszych, tym bardziej jeśli chcemy objechać całą wyspę, a właśnie na to się zdecydowaliśmy. Komunikacja miejska tutaj ma swoje wady.

Formy transportu

Wynajem skutera

Jest to najlepsze rozwiązanie jeśli cenimy sobie niezależność oraz chcemy sami zwiedzać zakątki wyspy. Na Phuket zdecydowana większość ludzi porusza się skuterami, a piesze wycieczki nie należą do popularnych opcji zwiedzania. Decydując się na skuter pamiętajmy o dobrym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Prawo jazdy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby poruszać się legalnie po tajskich drogach należy (a przynajmniej powinniśmy) posiadać międzynarodowe prawo jazdy, które uznane będzie tylko wraz z oryginalnym. Niestety, w większości przypadków w wypożyczalniach nikt nie spyta nas o taki dokument. Podczas ewentualnej kontroli ze strony policji, większość osób tłumaczy się nieznajomością przepisów a do gry wówczas wchodzą częste łapówki.

Wypożyczalnie

Każdy hotel w którym byliśmy oferował pełną flotę skuterów. Ponadto, w popularnych lokalizacjach wypożyczalnie skuterów są na każdym kroku. Znalezienie firmy świadczącej takie usługi nie stanowi tu żadnego problemu.

Poruszanie się

⛚ Drogi na wyspie są w dobrym stanie, lecz sposób poruszania się oraz kultura jazdy Tajów diametralnie różną się do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Co ciekawe, jedyną osobą, która zatrzymała się nam na przejściu dla pieszych był… turysta.

Cena, paliwo, tankowanie

Ceny wypożyczenia zaczynają się nawet od 20 zł za dzień, podczas gdy koszt 1 litra benzyny 91 na stacji to około 3,5 zł. Wypożyczając skuter należy dogadać się, czy mamy zwrócić go z pełnym, czy też pustym bakiem. Paliwo możemy kupić na stacjach benzynowych, lub (co ciekawe) na wielu straganach w butelkach z napisem “gasoline”.

Wynajem auta

Decydując się na wypożyczenie auta polecamy wybrać zaufaną korporację (np. Avis lub Hertz).

Taksówki i tuk-tuki

To horrendalnie drogie środki komunikacji na wyspie, dodatkowo kontrolowane i przeważnie bez taksometrów. Osobiście nie polecamy korzystania z taksówek ad hoc. My przejazdy zamawialiśmy za pośrednictwem firmy phuketshuttle.com i każdy jeden był o czasie, pojazdy były klimatyzowane i bardzo wygodne a kierowca dowoził nas pod same drzwi hotelu. Dodatkowo, firma posiada bardzo sprawną infolinię z siedzibą (chyba) w Krabi.

Komunikacja miejska

Songthaew

Świetny i tani środek transportu. Podróżujemy jednocześnie z localsami i innymi turystami. Jedyny minus to brak połączeń bezpośrednich między wszystkimi plażami, chociaż z perspektywy Tajów możemy to zrozumieć.

Nadjeżdżający Songthaew będzie miał zapisaną trasę na tablicy, która jest zwieszona na górze pojazdu.

Songthaewy nie mają wyznaczonych przystanków. By zatrzymać takiego busika, wystarczy pomachać nadjeżdżającemu kierowcy. Znowu by wysiąść, wystarczy nacisnąć czerwony przycisk. Koszt przejazdu to około 30 – 50 batów (zależy od lokalizacji oraz długości trasy) i płacimy gotówką kierowcy przy wysiadaniu.

Trasy:

Busiki kursują od 7 rano do 18, chociaż czasem mogą skończyć pracę kilka godzin wcześniej.

Smart Bus

Odkryliśmy go (niestety) w trakcie naszego przedostatniego dnia pobytu, gdyż nie chcieliśmy płacić ponad 1000 batów za przejazd z Rawai na lotnisko.

Smart Bus to świetny wybór, jeśli chcemy się poruszać między plażami na wschodnim wybrzeżu lub mieszkamy obok tych miejsc. Przejazd jest niezmiernie tani, za najkrótszą trasę zapłacimy 50 bht, znowu za najdłuższą – 170 bht. Bilety śmiało dostępne są u kierowcy.

Niektóre przystanki Smart Busa:

Transport na i z lotniska Phuket International Airport

Najszybciej

Najszybszą opcją na dotarcie z lotniska do hotelu jest taksówka. Niestety, jest to również najdroższy sposób podróżowania. My mieliśmy transport zapewniony przez hotel w cenie 800 baht (!), lecz po przylocie z Singapuru nie chcieliśmy bawić się w szukanie busów, taksówek czy innych niezbyt pewnych środków transportu.

Najtaniej

Jeśli mamy więcej czasu warto skorzystać ze Smart Busa. My z tej opcji skorzystaliśmy w drodze powrotnej wracając z Rawai. Nasz przejazd trwał niecałe dwie godziny, a przez cały ten czas podziwialiśmy przepiękne widoki za oknem.

Dlaczego nie wynajęliśmy auta? + podsumowanie

Staraliśmy się wybierać noclegi w takich miejscach, aby do wybranych przez nas atrakcji można było dojść pieszo. Nasza wycieczka miała jednak charakter objazdowy, więc musieliśmy jakoś przemieszczać się z jednego miejsca noclegu, do drugiego. Zazwyczaj poruszaliśmy się wynajętymi taksówkami, które były niesamowicie drogie.

Naszym największym błędem było to, iż dopiero w ostatnich dniach sprawdziliśmy, że do niektórych większych miejscowości możemy dostać się smartbusem, dzięki czemu zaoszczędzilibyśmy bardzo dużo pieniędzy. Za przejazd z Rawai do lotniska zapłaciliśmy 170 bht za osobę.

Kolejną opcją poruszania się po Phuket jest korzystanie z lokalnych busików. Za przejazd z Rawaii do Nai Harn zapłaciliśmy 30 bht za jedną osobę, w jedną stronę.

O tym pamiętaj!

Pozdrawiamy
Exit mobile version