fbpx

W drodze na Inishbofin. Inis Bó Finne – „wyspa białej krowy”

0 komentarzy Lokalizacja: 3 minut czytania 109 wyświetleń
Ostatnia aktualizacja
Inishbofin to piękna, mała wyspa położona około 8 km od wybrzeża Connemary w hrabstwie Galway w zachodniej Irlandii. Na wyspie mieszka około 200 mieszkańców. Dotrzeć tu można promem z przystani w Cleggan. Ponadto, na wyspie znajduje się lotnisko oraz kilka lądowisk dla helikopterów.

Historia Inishbofin

ℹ️ Osobny artykuł: Historia Inishbofin

https://entireworldtravel.pl/historia-inishbofin/

Jak dostać się na Inishbofin?

✈️ Dla osób podróżujących spoza Irlandii, najlepszym rozwiązaniem powinien być przylot na międzynarodowe lotnisko w Dublinie. Następnie kierujemy się w stronę Galway. W tym celu udajemy się w miejsce odjazdu autobusów. Autobus w stronę Galway odjeżdża z Zone 13, czyli jednego z wielu stanowisk dla autobusów na lotnisku.

nor
rrem
citylink_airport_bus_shelter_map636238131545511084
Otwórz galerię

My wybraliśmy najpopularniejszego irlandzkiego przewoźnika – Citylink. Podróż w jedną stronę kosztowała nas około 25 euro. Pojazdy są bardzo wygodne, klimatyzowane, posiadają toaletę oraz bezpłatne Wi-Fi, a w trakcie podróży w nocy kierowca wyłącza światło. Odjazdy z irlandzkiego lotniska do Galway są praktycznie co godzinę a przejazd trwa około dwóch godzin.

Przystankiem dla autobusów w Galway jest New Coach Station. Po dotarciu niestety będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Kolejnym etapem podróży jest przejazd do Cleggan. Małego miasteczka, z którego odpływa jedyny prom pasażerski na wyspę Inishbofin. Autobusy z Galway do Cleggan kursują niezwykle rzadko, zaledwie 3 razy dziennie a podróż trwa od 2 do 3 godzin.

Do Galway dotarliśmy około 3:30 w nocy, podczas gdy autobus do Cleggan mieliśmy o… 8:30. Pierwsze 5 minut czekaliśmy na dworcu, jednak następnie stwierdziliśmy, że prędzej zamarzniemy niż odjedziemy dalej. Udaliśmy się do pobliskiego hostelu Snoozles w nadziei na wolne pokoje. Za 35 euro udało się wynająć pokój, w którym przeczekaliśmy do rana.

nor
rrem
Otwórz galerię

Droga z Galway do Cleggan jest bardzo wyboista. Bilet kosztuje około 17 euro, a autobus nie jest już tak luksusowy jak w drodze na oraz z lotniska. Mimo to, pojazd również jest klimatyzowany, ma na pokładzie bezpłatne Wi-Fi oraz toaletę.

W Cleggan autobus zatrzymuje się bezpośrednio w porcie. Łódź wypływa o różnych godzinach, więc radzimy odpowiednio wcześniej sprawdzić grafik na stronie https://inishbofinislanddiscovery.com/about/frequently-asked-questions/timetable/.

rrem
rrem
rrem
rrem
Otwórz galerię

My czekaliśmy 45 minut na rejs, który trwa około 30 minut. Po dotarciu do przystani, w porcie czekają na pasażerów minivany oraz właściciele hoteli, do których zawożą swoich gości.

Jedzenie

🦐 Na wyspie królują ryby oraz owoce morza. W restauracjach można dostać świeże halibuty, homary, kraby, ostrygi, małże i muszle. W drugiej kolejności jest importowane mięso np. wołowina, kurczak i wieprzowina.

Wegetarianie z pewnością również znajdą tutaj coś dla siebie. Naszą ulubioną bezmięsną potrawą był przede wszystkim burger z buraka oraz świeżo przygotowany hummus.

nor
rrem
nor
nor
Otwórz galerię

Noclegi

🏨 Na wyspie mieści się kilka hoteli, hosteli oraz pensjonatów B&B. Większość z nich można zarezerwować za pomocą platformy booking. Polecamy zrobić to odpowiednio wcześnie, ponieważ w sezonie wyspa cieszy się dużą popularnością. Ceny wahają się między 90 a 120 euro za pokój dwuosobowy za noc, chociaż w miesiącach wakacyjnych mogą nieznacznie wzrosnąć.

Hotele

  • Doonmore Hotel & Restaurant
  • Dolphin Hotel & Restaurant
  • Inishbofin House Hotel

Hostele

  • Inishbofin Hostel & Campsite

B&B

  • Cúlú
  • The Beach Bar, Restaurant & B&B
  • St. Ellen’s B&B
  • The Galley B&B
  • Bofin Air B&B

Pozdrawiamy
signature

Zapisz się do newslettera i otrzymuj wpisy, poradniki i ebooki na maila!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Brak komentarzy.

Poprzednie
Atrakcje na wyspie Inishbofin. Co tu robić?
W drodze na Inishbofin. Inis Bó Finne – „wyspa białej krowy”